Dünya Genelinde Kişisel Verilere İlişkin Güncel Gelişmeler

Microsoft Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Brad Smith, OpenAI'nin ChatGPT'si gibi teknolojik gelişmelerle, 2023 yılının muhtemelen "yapay zeka için kritik bir dönüm noktasını işaret edeceğini" belirtti. Ayrıca Brad Smith, ‘‘İnsanlar için fırsatlar oldukça büyük. Ancak bu teknolojiyi geliştiren bizler için sorumluluklar halen daha da büyük. Bu dönüm noktası yılını sadece yeni yapay zeka gelişmelerini başlatmak için değil, aynı zamanda hem önümüzdeki vaatleri hem de tehlikeleri sorumlu ve etkili bir şekilde ele almak için kullanmalıyız." şeklinde sözlerini aktardı.


Haberin tamamı için linke tıklayınız.

Euractiv'in haberine göre, Avrupa Parlamentosu eş raportörleri Brando Benifei ve Dragoș Tudorache, önümüzdeki günlerde müzakerelerin tamamlanması umuduyla Yapay Zeka Yasası'nda uzlaştırıcı yasa değişikliği tasarısını önerdi. Finalize hale getirilmesi gereken konular arasında yüksek risk içeren yapay zeka kullanımları, yasaklanmış uygulamalar ve anahtar kavram tanımları yer almaktadır. ChatGPT gibi üretken yapay zeka sistemlerini kapsayacak bir kategori eklenmiş olup, yapay zeka tarafından oluşturulan metinlerin insan yapımı olduğu kanaati uyandırabileceği için yüksek risk içerdiği değerlendirildi. 


Haberin tamamı için linke tıklayınız.


Kaliforniya Yasama Meclisi'nde sunulan yasa tasarısında, Teknoloji Bakanlığı bünyesinde bir yapay zeka ofisinin kurulması sunuldu. Ayrıca yasa tasarısı kapsamında yapay zeka ofisine, sistemlerin eyalet ve federal yasa ve yönetmeliklerle uyum içinde tasarlanmasını ve dağıtılmasını sağlamak amacıyla "bir devlet kurumu tarafından otomatik sistemlerin tasarımı, kullanımı ve dağıtımına rehberlik etme" yetkisi verilmesi öngörülmektedir.


Haberin tamamı için linke tıklayınız.

Datatilsynet tarafından, 2023 yılı için odaklanılması gereken başlıca konulara ilişkin genel bir değerlendirme yayınlandı. Yayınlanan değerlendirme kapsamında, başlıca öncelikler arasında çocukların çevrimiçi ortamda korunması, web sitesi ziyaretçileri için kişisel veri korumalarının sürdürülmesi, televizyon gözetiminin denetlenmesi ve kişisel verilerin "Pan-Avrupa bilgi sistemlerinde" işlenmesinin yer aldığı belirtildi.


Haberin tamamı için linke tıklayınız.

Euractiv'in haberine göre Avrupa Birliği siyasileri tarafından, kritik altyapıyı yöneten yapay zekâ modellerinin ne ölçüde Yapay Zekâ Yasası'nın gereklilikleri kapsamına girmesi gerektiği hususunda tartışmaların söz konusu olduğu belirtildi. Avrupa Konseyi, "sosyal ve ekonomik faaliyetlerin olağan işleyişi hususunda kayda değer aksaklıkları" önlemeyi amaçlayan teklif kapsamında, bulut hizmetleri ve veri merkezleri de dahil olmak üzere dijital altyapıyı yüksek risk kategorisi listesine dahil etti. Kritik altyapı operatörleri tarafından, sistemlerin daha verimli ve güvenli hale getiren araçları kullanamayacak olmalarından endişe duyulduğu belirtildi.


Haberin tamamı için linke tıklayınız.

The Budapest Times'ın haberine göre, Avrupa Parlamentosu Çevre, Halk Sağlığı ve Gıda Güvenliği Komitesi üyesi István Ujhelyi, Ulusal Veri Koruma ve Bilgi Edinme Özgürlüğü Kurumu tarafından hazırlanan bir rapora atıfta bulunarak, Macar makamlarının pandemi sırasında COVID-19 ile ilgili verileri işleme biçimini eleştirdi. Ujhelyi, yetkililerin pandemi sırasında işlenmesi gereken veri miktarı konusunda hazırlıksız olduğunu belirtti.

Haberin tamamı için linke tıklayınız. 

CNIL, araştırmacıları uluslararası Gizlilik Araştırma Günü 2023 konferansı için gizlilik ve veri koruma üzerine akademik yayınlar ve araştırma projeleri sunmaya davet ediyor. Önerilen konular arasında veri koruma haklarının etkililiği, yeni dijital kimlikler, yapay zekada veri, veri taşınabilirliği, çevrimiçi anonimliğin korunması ve gizliliği artıran teknolojilerin yükselişi yer alıyor. Başvuru süresi 17 Mart'a kadar açık olup, konferans 14 Haziran'da Paris'te gerçekleştirilecektir.


Haberin tamamı için linke tıklayınız.

Garante, ABD merkezli yapay zekaya dayalı chatbot şirketi Replika’nın İtalyan kullanıcıların kişisel verilerini işlemesini yasakladı. Garante tarafından, uygulama hakkında "küçükler için somut riskler içerdiği", "şeffaflık ilkesine saygı gösterilmediği" ve "kişisel verilerin hukuka aykırı bir şekilde işlendiği" belirtildi. Garante tarafından, ilgili şirkete talimata uyması için 20 gün süre verildi. Aksi takdirde, Replika’nın 20 milyon euroya veya yıllık küresel cirosunun %4'üne varan bir idari para cezasına çarptırılması kararlaştırıldı.


Haberin tamamı için linke tıklayınız.

The Standard'ın haberine göre, Hong Kong Veri Koruma Otoritesi yetkilisi Ada Chung tarafından, Hong Kong Bankacılar Enstitüsü'ne ait altı sunucunun, ortalama 113 bin kişiyi etkileyen bir fidye yazılımı saldırısına uğradığı bildirildi. Saldırıda, 13 binden fazla enstitü üyesine ve üye olmayan 100 bin kişiye ait kişisel verilerin çalındığı ve saldırganın çalınan dosyaları internete yüklemekle tehdit ederken şifreyi çözmek için fidye istediği belirtildi. Chung ayrıca Hong Kong Veri Koruma Otoritesi’nin 2022 yılı içerisinde 2.128 adet internet ortamında kötü niyetle ilgili kişilere ait kişisel verilerin yayınlanması (doxxing) vakasını araştırdığını duyurdu.


Haberin tamamı için linke tıklayınız.


Avrupa Birliği ve Singapur tarafından, yapay zeka gibi “ileri teknolojiler” konusundaki işbirliğinin geliştirilmesi ve sınır ötesi veri transferlerinin veri koruma kurallarına uygunluğunun sağlanması kapsamında yeni bir dijital ortaklık konusunda anlaşmaya varıldığı duyuruldu. Anlaşma, Avrupa Birliği ve Singapur'un "haksız ticaret engelleri olmaksızın açık, adil ve rekabetçi bir dijital ekonomiye yönelik ortak taahhütlerini" gösteren Dijital Ticaret İlkelerini oluşturmalarının yolunu açtı.


Haberin tamamı için linke tıklayınız.