Dünya Genelinde Kişisel Verilere İlişkin Güncel Gelişmeler

Avrupa Parlamentosu'nun Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi ile İç Pazar ve Tüketicinin Korunması Komitesi tarafından, önerilen Yapay Zeka Yasası onaylandı. İtalyan Avrupa Parlamentosu Üyesi ve Yapay Zeka Yasası eş raportörü Brando Benifei, "Sadece Avrupa özelinde değil, tüm dünya ve dijital ortam için gerçek bir dönüm noktası teşkil edecek olan mevzuatı oluşturmanın eşiğindeyiz" sözlerini ifade etti. Teklifin 13 Haziran'da Parlamento'da nihai olarak görüşülmesi ve oylanması ve ardından üçlü müzakere sürecine geçilmesi bekleniyor.


Haberin tamamı için linke tıklayınız.


MediaPost'un haberine göre, 10 milletvekilinden oluşan bir grup tarafından yaklaşık olarak 24 veri simsarına gönderilen mektuplarda; tüketicilere ait sağlık bilgisi, konum bilgisi, satın alma geçmişleri veya uygulama kullanımları hakkında veri toplayıp toplamadıkları da dahil olmak üzere şirketlerin gizlilik uygulamaları hakkında bir dizi soru sorulduğu iddia edildi. Ayrıca kanun koyucular tarafından "mevcut yasaların Amerikalıların verilerini kötüye kullanıma karşı yeterince korumadığını" ve ulusal bir gizlilik yasası çıkarmanın "en önemli öncelik" olacağı ifade edildi.


Haberin tamamı için linke tıklayınız.

Simply Privacy Müdürü Frith Tweedie tarafından, Yeni Zelanda Yönetim Enstitüsü için kaleme alınan yazıda, yaklaşan yapay zeka düzenlemeleri geliştikçe, "Sorumlu Yapay Zeka" kullanımları yoluyla güven elde etmenin bir işletme zorunluluğu olacağı belirtildi. Tweedie, sorumlu yapay zeka çerçevesinin, üst yönetimden "sorumlu yapay zeka katılımını" yönlendiren yukarıdan aşağıya bir mesajı, kapsamlı bir yapay zeka stratejisini ve sorumlu yönetişimi içerdiğini belirtti.

Haberin tamamı için  linke tıklayınız.

Kaliforniya ve Florida'daki kürtaj kliniklerine yapılan muhabir ziyaretlerinin ardından Washington Post tarafından, Google’ın bu tür hassas kullanıcı verilerini "proaktif şekilde sileceği" teyidine rağmen, konum verilerini "tutarlı bir şekilde" silmediği iddia edildi. Muhabirler tarafından ayrıca Google'ın kürtajla ilgili arama geçmişlerini silmediğini ve söz konusu aramayla bağlantılı konum verilerini sakladığı tespit edildi. Ayrıca belirtmek gerekir ki; kliniğin konumunu yalnızca mahalle adı olarak listelemek gibi diğer durumlarda, Google'ın hangi verileri saklayıp hangilerini saklamadığı konusunda fark edilebilir bir model bulunmamaktadır. 


Haberin tamamı için linke tıklayınız.

Birleşik Krallık Veri Koruma Otoritesi’nin Düzenleyici Politikalardan Sorumlu Yetkilisi Emily Keaney tarafından, kolluk kuvvetlerinin soruşturmalar sırasında kişisel veri işleme faaliyetlerini yürütürken karşılaştıkları zorluklar bir blog yazısında ele alındı. Ayrıca Keaney tarafından, kurumların bilgi paylaşımının gerekli ve orantılı olup olmadığının ve bilgi paylaşımının başkaları üzerindeki etkisinin göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade edildi. Bu şekilde hareket ederek "polisin, hızlı ilerleyen ve yüksek profilli soruşturmalar sırasında bireylerin veri koruma haklarına nasıl saygı gösterileceği konusunda bilinçli kararlar verebileceği ve aynı zamanda faaliyetlerini yürütebileceği" açıklamalarında bulunuldu.


Haberin tamamı için linke tıklayınız.

AEPD tarafından, İspanyol Bilgi Güvenliğini Teşvik Derneği ve İspanyol Gizlilik Meslek Birliği ile işbirliği yapılarak veri koruma güvenlik önlemlerine yönelik olan kriptografik sistemler hakkında bir rehber yayınlandı. Rehberde "kriptolama uygulamasının işlemin özelliklerine ve işlemden etkilenenlerin hak ve özgürlükleri üzerindeki etkisine göre ayarlandığı sürece veri koruma için yeterli bir güvenlik önlemi olacağı" ifade edildi.


Haberin tamamı için linke tıklayınız.

CNIL tarafından, Clearview AI'nın kanun koyucu tarafından daha önce alınan kararı gecikmeli olarak yerine getirmesi sebebiyle 5.2 milyon euro ceza ödemesi gerektiği ifade edildi. Clearview AI’a, 2022'nin Ekim ayında CNIL'den AB Genel Veri Koruma Tüzüğü (“GDPR”) ihlalleri nedeniyle 20 milyon euro para cezası verilmişti. Verilen ilk kararda, Clearview AI’ın talimatlara uyması için iki ayı olduğu ve eğer talimatları yerine getirmezse verilen tarihten tarihinden sonraki her gün için 100 bin euro ödemesi gerektiği belirtilmişti. Ayrıca CNIL tarafından, şirketin "verilen talimatlara uyma konusunda herhangi bir kanıt sunmadığı" belirtildi.


Haberin tamamı için linke tıklayınız. 

Daily Mail'in haberine göre, bir WhatsApp kullanıcısı tarafından, Twitter'da şifreli mesajlaşma uygulaması aracılığıyla kendisi uyuyor iken cep telefonunun mikrofonuna erişildiği iddia edildi. İddiaların paylaşılması üzerine, müşteri hizmetleri panolarında ve Reddit'te, WhatsApp'ın mikrofonlarına eriştiğinden şikayet eden kullanıcıların beş yıl öncesine dayanan gönderileri incelendi. Buna karşılık WhatsApp'ın ana şirketi Meta sözcüsü tarafından, kullanıcının Android işletim sisteminde bir hata oluştuğu iddia edildi. Google tarafından yorum talebine yanıt verilmedi.


Haberin tamamı için linke tıklayınız.

CNN'in haberine göre Google tarafından, yapay zeka sohbet özelliğine sahip yeni nesil arama motoru yakında tanıtılacak. Yeni özelliğin, kullanıcıların ana arama çubuğuna bir soru girmelerine ve geleneksel arama sonuçlarının yanı sıra bir açılır pencerede yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir yanıt almalarına olanak tanıdığı gözlemlendi. Şirket tarafından yapılan açıklamada, yeni Google Arama'nın ilk olarak ABD'de önümüzdeki haftalarda erişim hakkı verilecek sınırlı sayıda kullanıcıya sunulacağı belirtildi.


Haberin tamamı için linke tıklayınız.

Basına sızdırılan yasal belgelere erişen Guardian’ın haberine göre, AB'nin önerdiği ve şifreli mesajlaşma servislerinin hesapları çocuk istismarı içeriğine karşı taramasını gerektiren "sohbet kontrolleri" düzenlemesinin yasal olmayabileceği belirtildi. Belgelerin, üye ülkelerin diplomatları arasında dağıtılan ve "Avrupa Komisyonu tarafından geçen yıl açıklanan düzenlemenin yasallığı konusunda önemli şüpheler uyandıran" "iç AB hukuki tavsiyesini" içerdiği ifade edildi. Belgelerde, bir iletişim cihazını belirlemek, cihazın kullanıcısını tanımlamak ve kullanıcının kişiliğini ve davranışını profillemek için kullanılabilen iletişim meta verilerinin taranmasının "yalnızca ulusal güvenliğin korunması amacıyla orantılı" olduğuna hükmeden önceki Avrupa Birliği Adalet Divanı kararlarına atıfta bulunduğu belirtildi.


Haberin tamamı için linke tıklayınız.