Basında Biz

Hürriyet-7 Kas 2019

Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) güvenli dijital gelecek için yapay zekâyı ele aldığı Bilişim 2019 etkinliğinde “Robot hapis yatar mı” konusu tartışıldı.

Hukukçularla bilişim uzmanlarının da katıldığı panelde Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) İnternet Daire Başkanı Bahadır Aziz Sakin, uzmanlara “Robotlara cezai sorumluluk yüklenebilir mi?” sorusunu yöneltti. Panelde, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Özçelik, TSE Daire Başkanı Zümrüt Müftüoğlu, Köksal&Partners Yönetici Ortağı avukat Mehmet Ali Köksal ile Sistem Global’den avukat Sertel Şıracı katılımcıların sorularını yanıtladı.

Milliyet-4 Ara 2019

İstanbul Marketing Summit, Süper Cuma'da süper bir indirim hazırladı. Limitli sayıda bilette fiyat 333 TL'ye indi. Sadece internet üzerinden gerçekleştirilecek satın almalarda geçerli olan bu fiyatı yakalamak için şimdi biletinizi alın.

İstanbul Marketing Summit Konuşmacıları:

...

Av. Didem Kalaycıoğlu Birol - Turkcell / Kişisel Veri, Rekabet ve Tüketici Hukuku Müdürü

Av. Mehmet Ali Köksal - Köksal & Partners / Yönetici Ortak

Hürriyet-8 Kas 2019

Sosyal medya kullanımındaki artış kötü niyetlilerin iştahını kabartıyor. Sosyal medya kullanıcıları beğeni ve yorumlarla etkileşimlerini arttırmaya çalışırken, fırsatçılar da ‘dislike-beğenmeme’ ve ‘kötü yorum’larla itibar suikastı yaparak para kazanmanın yolunu arıyor.

AVUKAT Mehmet Ali Köksal ise burada net bir suç unsuru oluştuğunu belirterek, “Kişisel verilerin işlenerek kişilerin rızası dışında kullanılması söz konusu olduğu için suçu işleyenler 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya. Ayrıca kişilere hakaret etme durumu var. Sövme suçunun da bu şekilde gerçekleşmesi tazminatın üst sınırdan ödenmesine neden olur” değerlendirmesini yaptı.

T24-11 Ara 2019

Konuyla ilgili olarak bizim aldığımız bilgi ise, otobüs firmalarına altyapı sağlayan bir firmanın sorumlu olabileceği

ZDNet'tin güvenlik araştırma firması Group-IB'den aldığı bilgiye göre, 463.378 Türk kredi ve ödeme kartı çalındı. Bilgilerin internet üzerindeki en büyük kart satış sitesinde satışa çıkarıldığı kaydediliyor[1].

...

Kredi Kartının Sızdığını Düşünen, İptal Ettirmeli

Konuyu avukat Mehmet Ali Köksal'a sorduk. Şunları söyledi :

"Söz konusu olay kredi kartı bilgilerinin çalınması işlemi bu bilgileri çalanlar ve kullananlar açısından TCK 245'teki suçu oluşturur.

Ancak, ilgili firmalar açısından bu konu 6698 sy. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun 12. maddesindeki kişisel verilerin güvenliğinin sağlanmasına ilişkin veri sorumlusunun idari ve teknik önlemleri alma sorumluluğunun eksik ifası anlamına gelir..."

Hürriyet-5 Ağu 2019

Turizm sektörünün son dönemlerdeki en büyük sıkıntılarının başında ‘siber çeteler’ geliyor. Otellerin internet sitelerini birebir kopyalan bir ‘siber çete’ son olarak Muğla İl Jandarma Müdürlüğü’nün operasyonuyla çökertildi.

...

KULLANICI KONTROL ETMELİ

BİLİŞİM hukuku uzmanı Avukat Mehmet Ali Köksal, siber dolandırıcılara karşı daha önce tatilcileri şu sözlerle uyarmıştı: “Bu yöntemin adına ‘oltalama’ deniliyor. İnternette otel bakanlar, girdikleri adresi çok dikkatli kontrol etmeli. Otelin adının tam olup olmadığına bakmalı. İsmin sonunda veya önünde ek olmamalı. Gerekirse bildikleri, güvendikleri tur şirketlerini arayıp, otelin internet adresini ve telefon numarasını alabilirler.”

Karar-21 Tem 2019

Kişisel Verileri Koruma Kurumu, 17 Temmuz Çarşamba günü yayınladığı bazı karar özetleri arasında yer alan e-posta kullanımı ile ilgili karar özeti bilişim sektörü ve hukukçular tarafından tartışılmaya devam ediyor.

Kuruma gelen ve e-posta sunucularının kullanımıyla ilgili görüş talep eden yazıda, kurumsal e-posta adreslerinin Google servisleri üzerinden kullanılıp kullanılmayacağı sorulması üzerine Kurumun açıkladığı karar özetinde, her ne kadar Google üzerinde durulmuş olsa da Microsoft, Amazon gibi yabancı diğer bulut hizmeti sağlayıcılarını da etkileyen maddelerin yanı sıra kurumsal e-posta hizmeti kullanan şirketleri de ilgilendiren maddeler var.

...

KİŞİSEL VERİLER YURT DIŞINA AKACAK

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz KP Veri Danışmanlığı kurucusu Mehmet Ali Köksal, KVK Kurumu’nun yabancı bulut hizmeti sağlayıcılarından e-posta sunucusu hizmeti alınmasını ‘Kişisel verilerin yurt dışına aktarılması’ olarak değerlendirmesinin isabetli olduğunu söyledi. Tecrübeli hukukçu, karar özetinde yer alan isabetli değerlendirmenin yanında hem KVK Kurumunun hem de bulut hizmeti sağlayan yabancı şirketlerin atması gereken adımlar olduğuna dikkat çekti.

Haber Türk-24 Mar 2014

TÜRKİYE'den Twitter'a erişimin engellenmesi dünya gündemine bomba gibi düştü. Yasaklamanın ilk gününde DNS ve VPN üzerinden erişim mümkün olduğu için yasaklamanın etkisizliğine dikkat çekildi fakat dünden itibaren DNS üzerinden erişim de kapatıldı. Peki, bundan sonra neler olacak? VPN üzerinden erişim de engellenebilir mi? DNS ve VPN yasaklarının genel internet kullanımına etkisi ne olur? Cumhurbaşkanı Gül'ün öne sürdüğü gibi kapatma kararı kanuna aykırı mı? Kafamızı karıştıran pek çok soruyu bilişim hukuku uzmanları Avukat Mehmet Ali Köksal ve Avukat Burçak Ünsal'a sordum.

Bilişim Hukuku uzmanı Av. Mehmet Ali KÖKSAL: "VPN'LER DE ENGELLENİRSE, BAŞTA BANKACILIK OLMAK ÜZERE CİDDİ SORUNLAR ÇIKAR"

OdaTV-20 Şub 2018

T24 haber sitesi, Hürriyet gazetesinin “bazı içeriklerini kullandığı” gerekçesiyle T24’ün hesaplarının kapatılması için Twitter, Facebook ve Google’a başvurduğunu duyurdu.

...

T24’ün “Hürriyet'ten T24'e saldırı!” başlıklı haberinde “Twitter, Hürriyet’in başvurusu üzerine bu sabah (21 Şubat 2018) bağımsız internet gazetesi T24’ün hesabını askıya aldı. Ancak Twitter’da 1 milyonun üzerinde takipçisi bulunan T24’ün itirazı üzerine hesap tekrar açıldı. Twitter’dan T24’e yapılan bildirimde, Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. adına avukat Mehmet Ali Köksal’ın yaptığı başvurular üzerine T24’ün Twitter hesabının geçici olarak askıya alındığı kaydedildi” ifadeleri yer aldı.

Sözcü-23 Kas 2016

Hükümet kanadından gelen açıklamalarla Google, Facebook gibi şirketler 'Türkiye'ye veri merkezi kurar mı' tartışması başladı. Veri merkezleri Türkiye'ye taşınırsa internet hızlanacak. Ancak uzmanlara göre internet devlerinin Türkiye'ye veri merkezi kurması uzak bir ihtimal.

‘İNTERNET HIZLANIR AMA…’

Bilişim uzmanı avukat Mehmet Ali Köksal dev sitelerin sunucularını Türkiye’ye taşıması durumunda bu sitelere erişimin hızlanacağını belirtti. Fakat Köksal büyük internet sitelerinin server’larını Türkiye’ye taşıyacağını düşünmediğini ifade etti. Köksal, “Yabancı şirketler Türkiye için bu yatırımı niye yapsın. Anlamı yok. Büyük şirketler öngörülebilir düzenlemelerin ve ortamların olduğu ülkelere yatırım yaparlar” diye konuştu.

Sözcü-12 Nis 2017

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından dün Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, ücretsiz internet hizmeti veren kişi ve kurumlar, suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici filtre sistemi kuracak. Erişim kayıtlarını elektronik ortamda kaydedecek ve iki yıl süre ile saklayacak.

...

‘SİSTEM SUİSTAMELE AÇIK’

Bilişim hukukçusu Mehmet Ali Köksal, suç işleme kastı ile hareket edenlerin genelde bu yerlerde internete girdiğini belirterek “Sistem caydırıcı ama suiistimale açık. Birisi, kafelerdeki bir teyzeden ‘Telefonumu unutmuşum' diyerek SMS desteği isteyebilir. Sistem, kamunun güvenliğini sağlıyor ancak tüketiciyi korumuyor” dedi.

Hürriyet-23 Nis 2019

Sosyal medyada sayısı her geçen gün artan dolandırıcılık ve sahte hesaplara karşı bir Türk yazılımcı harekete geçti. Bursa’da bir firmada üst düzey yöneticilik yapan yazılımcı, geliştirdikleri ‘yüz tanıma sistemi’ ile sosyal medyada sahte fotoğraflarla insanları kandırmaya çalışan hesapları deşifre ettiklerini söyledi. Bu yüzden tehditler aldığını söyleyen yazılımcı, “Çünkü dolandırıcıların aylık kazancı 400 bin TL’yi bulabiliyor” dedi.

...

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMALARI GEREK

TWITTER ve diğer sosyal mecralardaki kötü niyetli hesapların bir sosyal mühendislik ürünü olduğunu söyleyen bilişim hukuku uzmanı Av. Mehmet Ali Köksal, “Maalesef insanlar bu hesaplara çok kolay inanıyor. Aslında bireysel olarak kaybedilen paralar çok küçük miktarlar olsa da toplamda büyük rakamlara denk geliyor. Olaylar mutlaka şantaja dönüşüyor. Twitter her ne kadar kullanıcıların kimlik bilgilerini paylaşmasa da dolandırıcılık gibi suçlarda bilgi paylaşımı yapıyor. Mağdurların mutlaka bunlar hakkında suç duyurusunda bulunması ve ceza almasını sağlaması gerekiyor” dedi.

Hürriyet-21 Mar 2014

Twitter dün gece geç saatlerde Türkiye sınırları içinde erişime kapatıldı. Akıllardaki soru ise şu: Dört ayrı mahkeme kararı nedeniyle yasaklanan Twitter neden tamamen kapatıldı, neden URL bazlı engelleme yoluna gidilmedi? Bilişim Hukuku Uzmanı Avukat Mehmet Ali Köksal konuyla ilgili Hürriyet'e özel açıklamalarda bulundu.

...

Bildiğiniz gibi Twitter 20 Mart 2014 günü akşam saatlerinde engellendi. Bunun nedeni nedir?

BTK web sitesinde 21.03.2014 günlü "Twitter'a erişimin engellenmesine ilişkin basın açıklaması" yapılmıştır. Bu basın açıklamasında gerekçe olarak Twitter ile ilgili mahkemelerden ulaşan kararlar nedeniyle Twitter'ın engellendiği söylenmiştir.

TİB'in sayfasında Online İşlemlerde sorgulama yapıldığında ise twitter.com'un aşağıdaki 4 karar nedeniyle engellendiği anlaşılmaktadır.

Hürriyet-18 Tem 2018

Turizm sektörü, tam da yüzlerin yeniden gülmeye başladığı bir dönemde büyük bir dolandırıcılıkla karşı karşıya kaldı. Yüksek fiyatla oda satan, marka bilinirliği yüksek Antalya ve Bodrum’daki bazı lüks otellerin internet sitelerini hedef alarak birebir kopyalayan dolandırıcılar, tatil satın alanları mağdur etmeye başladı. ‘Oltalama’ olarak adlandırılan bu dolandırıcılıkla ilgili harekete geçenler savcılıklara suç duyurusunda bulunmaya başladı.

...

OLTALAMA YÖNTEMİ

BİLİŞİM hukuku konusunda uzman olan Avukat Mehmet Ali Köksal, dolandırıcılık yönteminin ‘fishing’ (oltalama) olarak adlandırıldığını söyledi. ‘Fishing’in çok yaygın bir dolandırıcılık yöntemi olduğunu belirten Köksal, “Geçmişte bu yöntemle bir çok bankanın adı kullanılarak dolandırıcılık yapıldığına şahit olduk. Örneğin xbanka.com diye bir adresi var ancak dolandırıcılar xbamka.com olarak bir adres açıp insanları dolandırıyor. Oteller için de bu yöntemi kullanıyorlar. Burada tüketicinin dikkat etmesi gerekiyor. İnternet adresini çok iyi kontrol edecek. Güvenilir site mi ona bakacak. Sitenin aynısı yapıldığı için tüketicide farkındalığın artması gerekiyor. Birkaç yerden birden kontrol mekanizması oluşturulmalı” dedi. Eğer tüketici böyle bir durumla karşılaşırsa ne yapması gerektiğini sorduğumuz Köksal, sorumuzu şöyle cevapladı: “Eğer parayı site üzerinden gönderirken 3D şifre kullanmışsa para hemen karşı tarafın hesabına geçer. Eğer bu kullanılmadan işlem yapıldıysa bankaya hemen bildirilmeli ve transfer iptal edilmeli. Genelde birkaç ay sonrası için otel satın almaları yapıldığından tüketici dolandırıldığını otele gidince de fark edebilir. Bu durumda tüketici suç duyurusunda bulunmalı. Belki parasını kurtaramayabilir ancak başkalarının zarar görmesini engelleyebilir.”

Onedio-8 Nis 2015

Yeni Şafak gazetesinin, “Atatürk’ü İnönü zehirleyerek öldürdü" yönündeki haberlerine mahkemeden ihtiyati tedbir kararı verildi. Mahkeme, gazetenin benzer haberler yapmasının önüne geçti.

...

Hürriyet'ten Dinçer Gökçer'in haberine göre, İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker, önceki gün akşam avukatı Mehmet Ali Köksal aracılığı ile mahkemeye başvurdu. İhtiyati tedbir talebi ile yapılan başvuruya Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi bu sabah karara bağladı.

Mahkeme, gazetenin haberlerine ilişkin ihtiyati tedbir kararı verdi.

Hürriyet-8 Nis 2015

Yeni Şafak gazetesinin, “Atatürk’ü İnönü zehirleyerek öldürdü" yönündeki manşet haberi ve gazetede çıkan köşe yazılarına ilişkin, mahkemeden ihtiyati tedbir kararı verildi. Mahkeme, gazetenin benzer haberler yapmasının önüne geçti.

İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker, dün akşam, avukatı Mehmet Ali Köksal aracılığı ile mahkemeye başvurdu. İhtiyati tedbir talebi ile yapılan başvuruya Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi bu sabah karara bağladı.

Mahkeme, gazetenin haberlerine ilişkin ihtiyati tedbir kararı verdi.

Hürriyet-09 Ara 2015

Anayasa Mahkemesi, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'da da değişiklik yapan 6518 sayılı Kanun'un bazı hükümlerini iptal etti. Peki AYM'nin aldığı karar ne anlama geliyor?

...

KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Av. Mehmet Ali Köksal, kararın hemen ardından Hürriyet'e yaptığı açıklamada şu sözleri kaydetti:

"Anayasa Mahkemesinin önüne konu 5651 sy. Yasa'nın Anayasa'ya aykırı hükümleri yönünden değil, 5651 sy. Kanun'da değişiklik yapan 6518 sayılı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un  ilgili hükümleri yönünden gitmiştir. Bu da Anayasa Mahkemesi'nin 5651 sy. Kanun'u tümden değil sadece 6518 sy. Yasa ile değişen hükümler yönünden incelediği anlamına gelmektedir. Bu nedenle iptal kararı 5651 sy. Yasa'nın orjinal halinde var olan veya daha önce eklenmekle birlikte henüz Anayasa Mahkemesi'nin önüne gitmemiş olan hükümlerinin de önemli bir kısmının iptal edilebileceğini düşündürmektedir.

Hürriyet-20 Tem 2017

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün genelgesi kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait ‘İTaksi’ uygulaması ile taksiler ses ve görüntü kaydı almaya başlayacak. Uygulamaya hukukçular tepki gösterdi: Özel hayatın gizliliğine aykırı.

...

SES KAYDI ACİL DURUMDA OLSUN

Taksilerde kameraların sürekli görüntü ve ses kaydı almasının ölçülü bir uygulama olmadığını savunan Bilişim Uzmanı Avukat Mehmet Ali Köksal, “Görüntü ve ses kaydı uygulamasının taksi içerisinde sürekli aktif halde bulunması kişisel verilerin hukuka uygun şekilde toplanması açısından da büyük bir sorun oluşturmaktadır. Söz konusu verilerin bu şekilde kaydedilmesi 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu uyarınca özel hayatın gizliliğini ihlal ve kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi suçlarına da vücut vermektedir” diyor.

Köksal, bu durumu engellemek için sadece acil durumlarda ses kaydı almasını öneriyor:

Yeni Asya-01 Kas 2015

Türkiye bugün bir kez daha sandık başında.

Bazı seçmenlerin, oyu pusulasına mührü vurduktan sonra fotoğrafını çektikleri, çekilen bu fotoğrafların da internet üzerinden paylaşıldığı görüldü.

“Oy kullanma kabinine cep telefonu ile girmek yasak” diyen İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Hasan Kılıç, söz konusu kişilere 250 TL idari para cezası verilmesi gerektiğini vurguladı.

Twitter, Facebook gibi sosyal medya hesaplarında, kullanılan oyların çekilen fotoğraflarının paylaşıldığı görülüyor.

...

1 YILA KADAR HAPİS CEZASI 

Köksal & Partners Hukuk Bürosunun kurucu ortağı Mehmet Ali Köksal ise "Yapılan işlem propaganda amacı taşıyorsa, bunu yapan kişi 3 aydan 1 yıla hapis cezası ile cezalandırıldır. Kanun'un 151. maddesi çok açık hükümler içeriyor" dedi.

Hürriyet Daily News-05 Ağu 2019

Fake hotel website fraudsters arrested

A swindling crime ring made $90,000 by collecting money through fake hotel websites, it has been revealed after a police operation in which 11 suspects were detained in the touristic southwestern Muğla province.

...

Informatics expert and lawyer Mehmet Ali Köksal has warned holidaymakers to check the exact domain names of the hotels carefully before making payments.

“This method [of defraud] is called phishing,” he said, adding that customers should not hesitate to phone the hotels in case of suspicion.

Haber Türk-26 Tem 2015

Uyurken, yemek yerken, yüzerken, gülerken, ağlarken, kızgınken... Ebeveynler artık çocuklarının neredeyse her anını fotoğraflayıp sosyal medyada paylaşıyor. Ancak uzmanlar, ilk bakışta ‘zararsız’ görünen bu durumun birtakım sakıncaları beraberinde getireceği yönünde uyarıyor. Gün içinde çocuğun her ‘an’ını ve her ‘hal’ini sosyal medyaya aktarmak ne kadar doğru? Sakıncaları neler olabilir? Aileler çocuklarının fotoğraflarını internete yüklerken nelere dikkat etmeli?

...

‘Her fotoğraf internete konulmamalı’

Hukuken yaklaşacak olursak, çocuk 18 yaşına gelene kadar, anne-baba çocukların korunmasına ilişkin uluslararası anlaşmalar ve yasalarla getirilen sınırlamalar dışında her türlü hakka sahiptir. Bu anlamda çocukla ilgili normal fotoğrafların paylaşılmasında herhangi bir sakınca yok. Ama bu ileride sorun yaratır mı? Evet. Çünkü çocuğun o an aileye çok eğlenceli gelen bir görüntüsü, biraz daha büyüdüğünde çocuğun istemediği sonuçlar doğurabilir. Örneğin, arkadaşlarının onunla alay etmesine sebep olabilir. Bu da çocuğun ruhsal gelişimini olumsuz etkiler. Aileler, kendi çevreleriyle paylaşmak için bile olsa, çocuklarının fotoğraflarını internete yüklemeyi sınırlı tutmalı. Öte yandan, pedofili yaygınlığını düşündüğümüzde her fotoğrafın paylaşılmaması da önemli. Ebeveynlerin kendilerini sınırlamaları çok daha doğru olur.